Jdi na obsah Jdi na menu
 


První rok s Candinou

28. 5. 2014

 Candina Norský vlk
aneb první rok v naší smečce

cam_orez.jpg

25.5.2014 to byl přesně na den jeden rok od chvíle, kdy jsme si do smečky přivedli rok a půl starou fenku jménem Candina Norský vlk. Od původního majitele jsme jí převzali ve stavu v jakém vidíte hned na první fotce. V této podobě by jistě Candina nevyhrála žádnou soutěž krásy, ale nám se moc líbila hlavně její jiskra v oku.
Jelikož to byla "hurá akce" Can ještě neměla v kotci hotovou boudu a tak chvilku spala bez ní. Kotec i bouda se dodělali pořádně v nejbližších dnech a my si vzájemně zvykali a seznamovali se.
Can byla vcelku plachá a vyvalená. Díky Zlobříkovi a Ghabi si v naší smečce začala zvykat mnohem rychleji než by asi bylo běžné. Rychle se začala přizpůsobovat našemu životu a my jí začali učit všechny (i ty základní věci), které neuměla a neznala.
I fyzicky se zčala velmi rychle lepšit. Ouška jsme zahojili a i srst se díky kvalitní stravě rychle lepšila.
Po měsíci života u nás doma se zúčastnila první výstavy, kterou vyhrála.
V létě se zúčastnila také svodu v Roudnici n/L kde prošla s moc hezkým kódem. Začala si zvykat na cestování autem, procházky a výlety. Na koho si nezvykla a už se tak nestane je naše Ghabi. Z holek bohužel kamarádky nikdy nebudou což nás dost mrzí. :-(
Za rok stihla přesně 12 výstav přičemž pouze jednou byla třetí jinak je vždy druhá či první. I ve

dsc_0276up_zm.jpg

 výstavním kruhu jsme spolu dlouho válčily než Can pochopila, že má být hodná holčička , nevrtět se a nezlobit :-) 
Na podzim zvládla bonitaci nutnou pro uchovnění a opět s krásným kódem. Autem už cestuje bez sebemenších problémů i na dlouhé vzdálenosti (Bratislava, Varšava atd.). Vztah ke Ghabi se nemění, spíš je horší.
Někdy to s Can nebylo úplně snadné a nejjednodušší, ale ona vždycky všechno zvládla a to byl hnací motor pro nás dělat vše proto aby se měla jen dobře a byla sebevědomá což se povedlo. 
Lidi vítá a mazlí se, s cizími psy zbytečně nevyvolává konflikty. Je sebevědomá, hravá a někdy také praštěná tak jak by správné ČSV mělo být :-)
Někdy to s ní byla vážně fuška, ale stálo to za to. :-) 
Rok s rokem sešel a Can je momentálně za polovinou březosti a očekává svůj první vrh. Doufáme a věříme v to, že její potomci budou stejně fajn jak je ona sama a už se na ně těšíme.
Vzít si do smečky dospělou fenu byla bláznovina, ale není den kdy by toho někdo z nás litoval, protože ona to umí v dobrém vracet a z každého pokroku jsme měli velikou radost.
S Can se se člověk nikdy za žádných okolností nenudí :-) Někdy umí neuvěřitelně zlobit a dělat naschvály, ale jindy umí být naprosto milionová. 
Chtěli bychom i touto cestou poděkovat její chovatelce Janě Zahradníkové z CHS Norský vlk, že si ze všech zájemců vybrala zrovna nás a Candinu nám svěřila. Rok utekl jako voda a my se těšíme na spoustu dalších let s Candinou v naší smečce.
Krom poděkování má tento článěk také mít účel povzbuzení těch, kteří uvažují zda se nějakého dospělého ČSV ujmout či ne. Všechno jde když se chce a člověk by neměl nic vzdávat po prvním nezdaru. Chce to trpělivost a čas, který se Vám vrátí v tom dobrém.
Teď držte Can pěsti a tlapky ať co nejlépe zvládne svůj první vrh :-)

Chovatelská stanice Wolfdog Bohemia
Zlobr, Ghabi, Candina a jejich milující páníčci :-)