Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvykání na samotu

27. 1. 2017

ČSV a samota

klec.jpgZvykání štěněte/psa na samotu je tak trochu noční můra každého majitele (nejen) čsv. Nicméně pro společné soužití je to nezbytná nutnost.
Na samotu je potřeba zvykat co nejdříve po odběru z CHS. Čím mladší se to štěně naučí tak tím lépe.
Začneme tedy od začátku... Ve chvíli kdy si přivezete štěně z CHS očekávejte, že bude "plakat" (jinými slovy může řvát jak tur). Je to naprosto normální. Lidské miminko také pláče oddělíte-li jej od matky. Musíte si uvědomit, že takové štěně má před odběrem z CHS několik sourozenců, matku a v našem případě i ostatní psy ve smečce. dsc_1289zm.jpgTím pádem štěně má o celodenní zábavu a společnost postaráno. Ve chvíli kdy je odebráno z jeho smečky neví co se děje, kam jede, kdo jste.. Přichází na řadu stesk a stres. Na Vás je přesvědčit štěně o tom, že to právě s Vámi mu má být fajn.
Po příjezdu domů se ho snažte uklidnit - zabavit, nabídněte mu jídlo a pití. To že štěně nemusí mít zájem ani o jídlo ani o pití je zcela normální a nemusí Vás to znepokojovat (samozřejmě se bavíme o prvním dnu). K jídlu nabídněte ideálně to na co štěně bylo navyklé v CHS, případně dle rady chovatele co mělo u něj nejvíce rádo. První noc je ideální se štěnětem zůstat aby cítilo kontakt a nemělo pocit samoty. Stesk po smečce může trvat i pár dní, ale štěně by mělo co nejdříve začít přijímat potravu.
Proti stesku mu můžete nabídnout hračky, ideálně nějakou pořádnou a plyšovou ke které se bude moct schoulit anebo si "ulevit" a kousat :-) Takže ano. plyšáka zvolte takového, kterého můžete v budoucnu postrádat.
Jakmile si štěně přivykne ve Vaší domácnosti tak je potřeba hned začít s přivykáním "na samotu" tzn. na to, že chodíte do práce a jinam a že s ním nemůžete být 24 hodin denně. Ano.. pořídili jste si štěně, vzali jste si dovolenou tak proč byste s ním nemohli být pořád, že? Nesmysl.. Svůj volný čas je třeba využít i k tomu,že štěně budete učit již od začátku na to, že musí vydržet i bez vás.Takže:
dsc_1111zm.jpg1) Klec v bytě - klec musí být bytelná, PROSTORNÁ a "čévéčku vzdorná". Není určena k celodennímu pobytu!!!! Pozor na skládací klece. Je potřeba upravit je tak, aby je pes nerozložil a neodešel z ní. Není nutné tam štěně ihned zavírat. Ideální je, umístit mu do klece misky s jídlem a pitím. Klec pro začátek nechávat otevřenou aby štěně mohlo libovolně dovnitř i ven. Do klece mu můžete umístit i pelíšek či deku (počítejte s tím, že to může rozškubat). Také je vhodné přidávat oblíbené hračky a něco na okus - ideálně hovězí morková kost. Jakmile si štěně přivykne, že v kleci je něco dobrého a co má rád, začněte se zavíráním a zvykáním. Než se rozhodnete štěně zavírat a nechávat o samotě tak ho předtím dostatečně vyvenčete a unavte. Ze začátku můžete očekávat hysterický pláč ve chvíli kdy štěně zjistí, že jste jej zavřeli. Ponechte zprvu štěně o samotě jen kratší čas (klidně pouhých 5 - 10 min.). Ideální je ke štěněti přijít a vypustit ho ven ve chvíli kdy se uklidní a přestane plakat. Pakliže ho půjdete "vysvobodit" pokaždé kdy usedavě pláče tak očekávejte že si to spojí ve smyslu "aha, já řvu a on přijde.. fááájn budu křičet víc." Opakujte to ze začátku i vícekrát za den a to i přestože doma jste. Pokud bydlíte v bytě je ideální obejít sousedy a požádat je o trpělivost a vysvětlit jim, že štěně netýráte, ale zvykáte a že to není hned.. protože ono nikdy nic nejde samo a hned.. Postupně dobu zavírání prodlužujte a za klidné chování vždy bohatě odměňte.
2) Koteckotce.jpgkotec je určitě nejlepší možné řešení máte-li pozemek. Kotec by měl mít MINIMÁLNÍ rozměry 2x3 metry a zateplenou boudu. My používáme s dřevěnou podlahou a na zimu vystýláme slámou. I pro kotec platí vše stejné jako pro klec. Miska na krmení, s vodou, hračky, kost na okus, venčení a unavení před zavřením a ani v případě kotce není na škodu obejít sousedy a požádat o trpělivost. Tak jako u klece jste byli varováni, že musí být pevná tak i kotec by měl mít svá kritéria. O velikosti již řeč byla a teď o zabezpečení. Rozhodně by neměla být žádná mezera mezi stěnou kotce a střechou. ČSV je takový zdatný sportovec.. skočit 2m z místa zachytit se předními packami v mezeře a vyskočit ven není problém.. natož si vylézt na boudu a protáhnout se. Pokud máte v plánu dřevěnou střechu tak jí ale zespoda zadělejte kari sítí či dejte rovnou plechovou tak jako to máme my.. Může se Vám totiž snadno stát, že ČSV si z takové neplechové střechy udělá cabrio.. Na výrobu mříží rozhodně nedoporučujeme kari sítě!!A už vůbec ne s "velkými oky"!!Štěně, ale klidně i odrostlý pes tam bude strkat hlavu a může se poranit či uškrtit. V lepším případě si "jen" orve uši. Takže za nás doporučujeme navařit mříže (blízko k sobě) anebo použít něco jako například plotové dílce. Kotec udělejte minimálně s pevnou dřevěnou podlahou (může se podhrabat, ale pozor - dřevěnou podlahu může rozebrat). Pokud použijete betonovou podlahu tak myslete na to, že beton je tvrdý a studený. Takže je potřeba psovi dopřát něco měkkého a teplého na ležení (třeba sláma, dřevitá vlna).

U zvykání na samotu platí jediné - trpělivost!! Buďte trpěliví a nechtějte všechno hned. Uvědomte si, že i vy jste se jako děti všechno museli naučit a že to bylo snazší pokud na Vás okolí bylo trpělivé a vše Vám v klidu vysvětlili a naučili vás.

zlobr_uklid.jpgPokud máte pocit, že zavírání štěněte/psa do klece/kotce je týrání tak se zamyslete nad tím zda-li je lepší mít štěně zajištěné a v klidu odcházet z domova anebo celý den v práci trnout hrůzou zda až přijdete domů bude Vaše štěně ještě živé, jestli na sebe nic neshodilo, nerozkousalo elektrické kabely apod. To na čem vám záleží si schovejte do železobetonového krytu a to co jste schopní oželet můžete nechat vlčákovi na dohled :-) Uvědomte si, že správně naučeného a zvyklého psa pobyt v kleci či v kotci na dobu nezbytně nutnou nestresuje. vše je o práci Vás jakožto majitele. Nepodceňujte zvykání na samotu!!