Jdi na obsah Jdi na menu
 


Socializace štěněte

27. 1. 2017

Správná socializace

dsc_6570zm.jpgPřivedli jste si domů 7. týdenní štěně a jste plní očekávání a nejspíš ho chcete chránit před celým světem. 
Jak víte tak plemeno ČSV je velmi společenské a separace od lidí, psů a dětí mu rozhodně neprospívá.
Takže čím začít? Začněte tím, že štěně začnete HNED v tomto věku se vším seznamovat. S lidmi, cizími psy,s MHD (pokud jej potřebujete k životu), s jízdou v autě s novým prostředím a prostě opravdu se vším..
Mnoho lidí žije v dojmu, že nechá-li svoje štěně hladit od cizích lidí tak pak nebude hlídat jeho osobu ani majetek. Je možné, že to tak může fungovat u jiných plemen, ale u ČSV buďte v klidu. I když vám ho bude denně hladit několik cizích lidí tak i přesto ví kdy má ochránit vás či váš majetek. 
Štěně může být po odběru z CHS "zaražené", může se v cizím prostředí chovat barchetta_postroj.jpgzdrženlivě a dokonce se i něčeho leknout. Proto v první řadě myslete na jeho zajištění. Pokud máte na štěněti obojek zkontrolujte zda není příliš volný (ale ani se štěně nesmí škrtit). V lepším případě můžete štěněti pořídit padnoucí postroj, který nastavíte přesně na jeho velikost. Buďte však obezřetní - i ze špatného postroje se může štěně vyvléknout. Postroj na přiložené fotografii je správný a bytelný. Záleží i na použitém materiálu.
Pakliže jste ujištěni, že se Vám štěně nevyvlékne můžete vyrazit socializovat. Seznamte ho s psími kamarády. Pokud nejste vyložený introvert či "asociál" tak i vy jistě máte kamarády, přátelé, známé.. I Vaše štěně je potřebuje. Obecně si ČSV nejlépe rozumí právě s jiným ČSV, ale jistě nepohrdne i jiným plemenem. Nepouštějte své štěně k cizím psům které neznáte. Vždy se u jejich majitele ubezpečte o tom zda k jeho psovi vaše štěně může!! Nenechte jej napadnout jiným psem!!
Seznamte štěně s Vaším okolím. Ať již město, vesnice, les či louka.. Ukažte mu všechno kde se bude v budoucnu pohybovat. Na volno štěně pouštějte tam kde se mu nemůže nic stát a současně s tím trénujte přivolání hned od raného věku. Pokaždé kdy štěně na přivolání přijde ho odměňte pamlskem či hrou. Pokud se mu nechce nehoňte ho, ale naopak se mu zkuste schovat. Pokud si nejste jistí, že je místo pro něj bezpečné použijte "stopovačku" což je třeba 5 - 10 m dlouhé "vodítko".
psi_severak.jpgBerte Vaše štěně mezi lidi a nechávejte ho hladit. Pokud o to nemá zájem nenuťte ho a dejte mu čas se rozkoukat. Všechna štěňata nemají stejnou povahu. Zatímco jeden se bude hrnout do davu lidí a bude chtít všechny vítat tak druhý se zarazí a bude se chtít schovat. Sledujte reakce Vašeho štěněte a přizpůsobte se mu. Pokud kontakt lidí vyhledává dopřejte mu jej a pokud vidíte, že je z toho nervózní tak mu to dávkujte jen postupně a po částech. To samé platí i o věcech ze kterých může mít štěně obavu. Může to být pro něj "divné křoví" "divné auto" "divná věc" prostě "divné cokoliv". Pokud má štěně z něčeho vysloveně strach nenuťte mu to. Můžete jít a ukázat mu, že není čeho se bát. Necháte štěně stranou a dojdete k "divné věci" a sáhnete třeba na ní a vrátíte se ke štěněti. Postupně se můžete každý den přibližovat víc a víc dokud se o tu věc štěně nezačne zajímat anebo jí ignorovat. Věřte že ignorace "něčeho" nemusí být vůbec na škodu. Pokud vidíte, že je štěně z něčeho vážně nervózní tak ho povzbuďte a odveďte jeho pozornost někam úplně jinam.ghabi_auto.jpg
Další podstatnou věc na kterou je potřeba naučit již malé štěně je jízda autem. Je mnoho psů, kteří mají s jízdou v autě problém i v dospělosti. Myslete na to, že Vaše štěně v době kdy bylo u chovatele nejspíš vícekrát než jednou autem nejelo. Zprvu se tedy štěněti do auta vůbec nemusí chtít. Povzbuzujte ho a nebuďte nervózní. Pokud je nervózní majitel tak bude nervózní i pes. V autě je ideální prostorná přepravka nebo klec než štěně vozit jen tak "na volno" v autě. Vy se poutáte pásy a i na jeho bezpečnost je potřeba myslet. Způsobů zajištění je několik - klec, přepravka, přepážka v kufru anebo postroj, který jde připnout místo pásu. Do auta ho lákejte po dobrém třeba pomocí pamlsku. Ze začátku volte kratší trasy, které jsou vždy zakončené nějakou zábavou pro Vašeho psího parťáka. Trasy postupně prodlužujte úměrně tomu jak si štěně bude zvykat. Někteří psi nesnesou jízdu autem s plným žaludkem. Před cestou autem tedy štěně několik hodin nekrmte. Pokud se mu špatně nedělá tak krmit můžete. V autě může štěně z počátku brečet a snažit se dostat ven. Je to normální, potřebuje si zvyknout. To samé platí například i o MHD. Vše ho v klidu a postupně učte a navykejte ho. Počítejte tedy s tím, že pes může slinit nebo se i pozvracet a buďte na to vybaveni.

O socializaci se toho dá napsat mnoho a mnoho. Důležité je snažit se vcítit do kůže Vašeho štěněte. Nic nepřehánět, štěně "nepřetahovat", dávkovat mu vše postupně a s mírou. Do ničeho ho nenutit a v případném strachu neutvrzovat. Nebraňte Vašemu štěněti ve styku s cizími osobami, psy a jiným prostředím. Pokud chcete mít přátelské ČSV, které se nebojí a má rádo lidi berte jej mezi lidi a psy jak nejčastěji můžete.