Jdi na obsah Jdi na menu
 


S PP anebo bez?

8. 10. 2017

"S PP anebo bez?"
Československý vlčák

queenypp_1.jpg

Takto bych nazvala další kapitolou u které cítím potřebu na náš web umístit vzhledem k tomu jak často je toto téma diskutované na veřejnosti a vzhledem k tomu, že i nás se občas někdo ptá zda bychom mu neprodali štěně bez PP za nižší cenu. My určitě ne a teď se dočtete i proč.
 

1) Co je to PP?
PP  je zkratka pro "Průkaz původu" mezi lidmi také řečeno tzv. "papíry" 


2) K čemu je PP?
PP se dá přirovnat rodnému listu u člověka. Máte tam zaznamenané rodiče psa a i několik generací předků kde současně vidíte i zdravotní vyšetření a to především kloubů DKK (dysplazie kyčelních kloubů) a DLK (dysplazie loketních kloubů". Dále zde můžete nalézt i další vyšetření předků například genetická. U plemene ČSV se jedná o DM (degenerativní myelopatie) a DW (dwarfismus).
Dále v PP samozřejmě najdete jméno a příjmení chovatele včetně adresy chovatelské stanice ze které pes pochází.
V další části PP najdete jméno psa, datum narození, číslo zápisu a číslo čipu.

3) "Já nechci psa na výstavy, PP nepotřebuji."
Pokud jste si přečetli bod výše tak teď již víte k čemu PP slouží. PP Vám doloží původ Vašeho psa dozvíte o zdravotních vyšetřeních předků (alespoň těch základních). To že máte psa s PP Vás nezavazuje k navštěvování výstav (pokud si nevyberete chovatele, který toto má zrovna jako jednu z podmínek aby Vám štěně prodal). POUZE PES S PP MŮŽE BÝT VYDÁVÁN ZA DANÉ PLEMENO!! Pokud zakoupíte štěně bez PP nemůžete tvrdit, že máte doma plemeno československý vlčák, protože toto své tvrzení bez PP nemáte čím doložit. Bez PP máte psa, který pouze vypadá (v lepším případě) jako dané plemeno a nikdo Vám nezaručí, že u takového "chovu" se tam nepřimíchalo jiné plemeno. PP TEDY NESLOUŽÍ POUZE JAKO "VSTUPENKA" DO SVĚTA VÝSTAV!!

4) "Pes s PP je zbytečně drahý bez PP ho seženu za polovinu ceny".
Toto je jeden z nejčastěji uváděných důvodů proč někteří budoucí majitelé uvažují o koupi psa bez PP. Zde je důležité zamyslet se nad tím "PROČ JE PES BEZ PP LEVNĚJŠÍ?". Důvod je zcela jednoduchý. U psa bez PP nemáte doložené předky (tudíž ani jistotu, že koupíte skutečně inzerované plemeno), nemáte doloženo zdravotní vyšetření rodičů ani jiných předků (což je velmi důležité), nemáte kontrolu toho zda Vámi vybrané štěně nepochází z blízké příbuzenské plemenitby (což přináší další zdravotní komplikace).Takového "chovatele" nikdo totiž ani nekontroluje.
Rozdíl mezi cenou štěněte s PP a bez PP je následující.
Chovatel psů s PP má tyto povinnosti:
- Uchovnění obou rodičů : u plemene ČSV to obnáší rentgen loktů i kyčlí, genetická vyšetření na DM a DW, zhotovení DNA profilu a především se pak musí zúčastnit bonitace. Bonitace obsahuje důkladnou kontrolu exteriéru, zdravotních výsledků a pak především povahový test. Toto všechno bonitační komise vyhodnotí, psovi přidělí bonitační kód a stanoví zda tento jedinec odpovídá standardu plemene a tím pádem může být chovný a zařadí jej do chovu anebo neodpovídá standardu tím se pak stává nechovným a takového psa z chovu vyřadí.
- Sestavování ideálních chovných párů - chovatel s PP (stále se bavíme o plemeni ČSV) musí chovné páry sestavovat co nejlépe. Tj. musí brát ohledy nejen na exteriér rodičů, ale také především na zdravotní výsledky a POVAHY obou rodičů. Ve chvíli kdy chovatel vybere podle něj vhodný pár musí poslat žádost o krycí chovatelské komisi (patří pod Klub chovatelů československého vlčáka) a chovatelská komise musí vše překontrolovat a dané spojení schválit.
- Kontrola vrhu - Minimálně první vrh je vždy kontrolován poradcem chovu plemene ČSV. Každý vrh však musí být kontrolován veterinářem.
- Odčervení, očkování, čipování - Chovatel psů s PP musí štěňata pravidelně odčervovat a musí je také naočkovat a nechat očipovat. 
- Vystavení PP - chovatel musí náležité dokumenty včetně dokladů o čipování vrhu odeslat poradci chovu a na plemennou knihu pro vystavení PP.
Toto jsou pouze nejzákladnější věci a vypsané hodně ve zkratce. Štěňata s PP nosí celý život ve svém jménu také název chovatelské stanice. Proto se valná většina chovatelů psů s PP snaží aby psi z jejich CHS byli v co nejlepší kondici a dbá i na správnou výživu štěňat a socializaci ještě v době kdy jsou štěňata u něj doma. 
Další minimum, které nabízí chovatelé psů s PP:
- celoživotní kontakt s majitelem: věřte, že dobrý a solidní chovatel se Vám vždy hodí, protože je ochotný Vám se vším pomoci a hlavně poradit s výchovou, správnou socializací atd.
- celoživotní zájem o štěně z jeho chovu - chovatel chce vědět jak se jeho odchovy mají, jak prospívají, jaká zdravotní vyšetření a hlavně s jakými výsledky jeho odchovy mají.
- chovatel odebírá zpět nechtěné psy - stane se, že někteří majitelé psů selžou a pes z CHS se ocitne bezprizorní. V takovém případě chovatel jedná.. psa odebírá zpátky či mu zajišťuje dočasnou péči a pro své odchovy hledá nové domovy znovu. Tím pádem neplní svými odchovy útulky!!
A teď tedy pojďme k tomu co musí "chovatel" (spíše tedy množitel psů bez PP)
- Mají jeho psi PP? Víte že jsou oba skutečně toto plemeno?
- Nedělá zdravotní vyšetření.
- Mnohdy štěňata ani neodčervuje ani neočkuje.
- Rodiče štěňat nemají povahové testy.
- Takového "chovatele" nikdo nekontroluje.
- Nezaručí Vám vhodné sestavení rodičovského páru.
- Prodejem štěněte jeho zájem končí anebo velmi rychle opadne. Neposkytne Vám adekvátní rady.
- Neodebírá zpět svoje odchovy, které přijdou o domov a plní tak útulky.
- Mnohdy je mu jedno jak jsou štěňata živená a ani nemají dostatečnou socializaci.
Shrneme-li to, takový množitel nebo "chovatel" psů BEZ PP NEMUSÍ NIC!! Nikdo ho nekontroluje, jeho náklady na odchov vrhu jsou minimální avšak cena až poloviční jako u štěněte s PP! Opravdu Vám takové štěně stojí za cenu 8 000 Kč?? Bez jakékoliv jistoty zdraví, toho že jeho rodiče jsou opravdu rodiče, nikdo vám neporadí ani nepomůže... 
Špatným zvykem lidí, kteří nerozumí chovu je počítat "výdělek" chovatele takto: počet štěňat ve vrhu je 8 ks, cena za každé štěně je 15 000 Kč a zisk chovatele je tedy 120 000 Kč. NE!!!Toto není čistý zisk chovatele!!! Chovatel psů s PP má mnohem vyšší náklady na vrh než ten, který psy s PP nechová. Pokud jste se dočetli až sem tak víte proč.
Jinými slovy si na vás mnohem více vydělá ten kdo štěňata odchovává bez PP a jeho náklady jsou tak zcela minimální.

5) "Kupuji štěně bez PP, ale jeho sourozenci PP mají a ten náš byl navíc a ten už PP nedostal."
Tomuto se musíte pouze a jen hlasitě zasmát :-) Pokud chovatel odchovává štěňata s PP tak všichni z daného vrhu dostanou PP, opravdu VŠICHNI!! Naše CHS odchovala vrh i s 11. štěňaty a VŠICHNI mají PP. PP dostane každé štěně z vrhu a pokud je nějaké štěně nestandardní apod. tak je později z chovu vyřazeno a nesmí mít potomky. Toto je prostě klasická výmluva množitele a nikdo z toho vrhu PP nemá.. 

6) "Kupuji štěně bez PP po rodičích s PP. Chovatel nechce štěňata s PP."
Další věta k smíchu.. Opravdu jste natolik naivní a myslíte si, že pokud bude mít někdo uchovněné rodiče s PP tak bude odchovávat dobrovolně štěňata bez PP po tom co si dal s uchovněním tu práci a čas?
Pakliže jsou rodiče s PP a odchovávají se na nich štěňata bez PP tak to obvykle znamená, že rodiče mají buď zdravotní nebo povahový problém a proto nebyli připuštěni do chovu.
Další varianta je, že jejich majiteli je úplně jedno co odchovává (a na čem) a jde mu pouze o zisk z odchovaného vrhu, nikoliv však o poctivý chov. Tudíž je to tzv. "množitel".

Toto je pouze pár rad či porovnání. Věřte, že chov psů toho obnáší mnohem a mnohem více než je zde vypsáno v pár řádcích. Zadejte si do google co je to degenerativní myelopatie či dwarfismus a co se stane spojí-li se dva rodiče přenašeči. Vážně chcete psa, který Vám ochrne na zadek již v 6. letech? Vážně chcete psa, který se bude buď bát vlastního stínu nebo bude agresivní? Vážně chcete čekat zda vám ze štěněte vyroste plemeno ČSV anebo ovčák zkřížený s huskym? Ne?? NEKUPUJTE PSY BEZ PP!!