Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odchov zimního vrhu

17. 11. 2017

Odchov zimního vrhu 

dsc_8435zm.jpg

Mnozí lidé se velmi obávají pořízení štěněte v zimním období. Tímto článkem bychom Vám rádi vysvětlili, že obavy jsou zbytečné. Popíšeme Vám tedy jak probíhá "kombinovaný odchov" (dům + zahrada) v zimních měsících v naší CHS.

dsc_0901zm.jpgPorod a prvních 20 dní života
Porod probíhá standardně u nás doma, kde má fena vyčleněný vlastní pokoj. V době porodu samozřejmě trávím čas s ní a celý průběh porodu i po porodu kontroluji. V této místnosti je klasická pokojová teplota a fena je se štěňaty v nafukovacím dětském bazénku aby nedošlo k zalehnutí štěněte. Kolem třetího týdne života věku už však štěňátka začínají zkoumat okolí a začínají feně vylézat z bazénku ven. Také začínáme s prvním příkrmem.

dsc_1470zm.jpg3 - 4 týdny věku štěňat
Ve věku 3 týdny přemísťujeme celý vrh i s mámou na prostornou chodbu domu. V tuto dobu již vrh pravidelně přikrmujeme a štěňátka dostanou místo bazénku dřevěnou ohrádku ve které vydrží v období mezi třetím a čtvrtým týdnem věku. Teplota na chodbě je klasická pokojová (cca 22 stupňů celsia).

dsc_1637zm.jpg4 - 5 týden věku
Mezi čtvrtým a pátým týdnem věku štěňátka samovolně opouštějí ohrádku a pohybují se po celé chodbě kde je linoleum (pro snadnou údržbu) a současně mají různě umístěné "vet bed" deky aby v případě kdy si chtějí odpočinout neprochladli od podlahy. Na chodbě postupně více větráme (pozor, ne průvan!!) a snižujeme teplotu v místnosti. Před pátým týdnem věku tráví štěňata většinu času mimo ohrádku kde využívají prostoru k jejich lumpárnám. Vet bedy deky se musí pravidelně měnit a prát a chodbu je potřeba několikrát denně vytřít (desinfekčními přípravky).

dsc_0740zm.jpg5 - 6 týden věku
Po postupném snižování teploty v domácím prostředí přijde den "D" kdy je štěňátkům nachystán venkovní kotec. Tento kotec je prostorný a je plechový (z přední strany mříž a vchod) takže štěňátkům nevzniká uvnitř žádný průvan. Podlaha je dřevěná a bouda zateplená. Bouda i zbytek kotce je pečlivě vystlán vrstvou slámy (či dřevité vlny). Zcela nevhodné je seno pro svou vysokou prašnost a velký obsah alergenů!! Štěňátka stěhujeme tím způsobem, že jim je bouda vystlána a "elektrickou kostkou" vytopena. Ve chvíli kdy je v boudě teplo odstraníme "elektrickou kostku" a nastěhujeme štěňátka přímo do boudy. Jelikož je to pro ně velká změna a jsou v novém prostředí tak se první den drží většinou vně boudy a tím si sami udrží teplotu. Přes vchod boudy jim obvykle zavěsíme deku, plachtu či koberec aby jim teplo neunikalo ven. Mezi 5. - 6. týdnem se štěňátka aklimatizují vůči venkovním teplotám.

dsc_1383zm.jpg6 - 7 týden věku
V tomto věku už jsou štěňátka přivyklá venkovním teplotám i v mrazech. Kdykoliv chtějí tak si sami vylezou ven anebo naopak zalezou do zahřáté boudy. V tomto věku už jsou bez problémů vypouštěni i na zahradu kde si s klidem užívají společných hrátek.


dsc_1707zm.jpgTímto postupným přivykáním jsme docílili toho, že štěňátka nejsou choulostivá vůči venkovním teplotám a mohou si hrát i venku ve sněhu. Pokud však máte štěňátko pouze jedno a chcete jej i nadále odchovávat venku tak musíte opravdu myslet na to, aby byla bouda dostatečně zateplena a aby se štěňátko uvnitř boudy mělo do čeho "zavrtat". I my vždy chodíme v noci teplotu uvnitř boudy kontrolovat ve chvíli kdy venkovní teplota klesá pod nulu. Při nižších venkovních teplotách zakrýváme boudu plachtou a obkládáme několika balíky slámy abychom měli jistotu, že štěňátkům bouda v noci nevychladne i ve chvíli kdy si sami vylezou hrát ven. 
Pokud chcete takhle přivyknuté štěňátko odchovávat v domě či bytě tak je vhodné dostatečně snížit teplotu aby štěňátko netrpělo v přetopených místnostech. Je vhodné pro něj zvolit nejchladnější část domu či bytu. Nezapomínejte na nějakou deku či podložku na dlažbě i linoleu aby si štěně mohlo lehnout na něco co ho bude zespoda hřát a aby neprochladlo od země. Pokud je venkovní teplota pod nulou tak venčete štěně častěji, ale krátce. Vyhněte se dlouhým procházkám. Totéž platí i u štěněte, které je chované venku. Umožněte mu aby si kdykoliv mohlo zalézt do vyhřáté boudy. Pokud je venku sníh tak je vhodné štěně otřít aby nezůstalo promočené a neprochladlo.