Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chci si pořídit ČSV zvládnu to?

11. 1. 2014

Pár rad pro budoucí majitele, kteří se rozhodují zda si pořídit ČSV

Přemýšlíte nad pořízením nového člena rodiny? Tak právě pro Vás je tento článek. Informace berte jako základní a informačního charakteru. Článek výchází z naších zkušeností s naší smečkou pěti československých vlčáků. Není možné vše vtěsnat do jednoho článku na webu, takže i když to bude čtení relativně dlouhé tak věřte tomu, že je dost krátké ;-)

1. Chci si pořídit ČSV zvládnu to?
Tuto otázku by si měl položit každý budoucí majitel tohoto krásného plemene. Možná na úvod by bylo lepší začít otázkou "Proč si pořídit ČSV?". Pokud čtete tento článek, zřejmě Vás právě toto plemeno zajímá. Důležité je vědět co si chci pořídit. Pokud si na otázku proč si pořídit právě ČSV odpovíte "Protože se mi líbí" je důležité rozmyslet si zda se Vám líbí pouze jeho vzhled anebo i jeho částečně vlčí povaha. Pokud jste skončili u vzhledu asi ani není nutné pokračovat ve čtení a vlčáka si nepořizujte ;-)
V dnešní době je špatným trendem mezi lidmi pořizovat si toto plemeno právě kuli vzhledu. Lidé bývají mnohdy nezodpovědní a nic víc než vzhled už neřeší. Tudíž je i pro chovatele těžké vybrat ty správné majitele pro svůj odchov. Ale přece si psa nepořizujete jen na koukání se na něj, ale hlavně proto, že s ním strávíte třeba dalších 15 let jeho života, bude to Váš parťák a člen rodiny.
Proto je důležité se naopak zaměřit na jeho povahu.
Vlčáci jsou velmi aktivní a téměř neutahatelní psi. Vyžadují lidskou pozornost a společnost. Jsou teritoriální, hlídat je nemusíte učit. Ohlídají Vás i Váš majetek. Ovšem pozor, není to pes vhodný na to aby jste ho zavřeli někam do kotce nebo byl neustále sám někde na zahradě či v nějakém objektu. Přeci jen podíl vlčí krve stále koluje v jeho žilách. Co z toho tedy vyplývá pro Vás?
Je důležité psa dostatečně socializovat, více než obvyklá plemena psů. Musíte s ním strávit dostatek času a věnovat mu dostatek pohybu a lásky. Je to pes vhodný na dlouhé výcházky, dog trekingy, rád s vámi bude běhat u kola, ale úplně stejně rád si s vámi lehne k televizi.
Vlčák potřebuje být neustále v kontaktu se svojí lidskou smečkou. Pokud to dodržíte odvděčí se Vám svojí oddaností. Vlčák by pro svého pána padl.
Ve chvíli kdy si přivedete domů štěně a budete ho stranit dění v rodině (jeho smečce) či běžném životě vychováte si z něj buď ustrašené či agresivní cosi s nedůvěrou v lidi a neochotou spolupracovat s člověkem.
Osobně máme doma pět vlčáků. Dva psy a tři feny. Z čehož dva s námi bydlí v domě a ostatní bydlí venku v kotci. Všichni, ale s člověkem fungují bez rozdílu stejně. Což je důkazem toho, že i když vlčáka nechcete mít doma u televize tak v pohodě vydrží i venku, ale opět pouze za předpokladu, že mu věnujete dostatek času stejně jako my těm, kteří bydlí venku v kotci.
Z toho jasně vyplývá, že pokud chcete ČSV musíte počítat s tím, že on s Vámi chce trávit co nejvíce času společně. Pak Vás bude milovat a vždy se na všem domluvíte :-)

2. Chová se ČSV stějně jako Německý ovčák?
Tuto otázku nemá rád snad žádný chovatel či majitel vlčáků. Spousta lidí bohužel pro vlčáky tato dvě odlišná plemena přirovnává k sobě.
Takže odpověď je "Ne, ČSV není jako německý ovčák". Naopak. ČSV je zcela odlišný svým chováním od NO. ČSV má svojí hlavu a tu také velice rád a často používá. Nečeká ne veškeré pokyny páníčka a když něco chce tak si to prostě vezme sám v případě, že jste jej jasně nepochopili anebo Vám to trvá příliš dlouho :-) ČSV milují svého pána, ale zároveň jsou také soběstační a umí si se spoustou věcí poradit. Otevřít dveře, okno, skříňku, lednici, mikrovlnku.. žádný problém. Vaším úkolem je starat se o psa tak aby neměl důvod tyhle šílenosti podnikat :-) Německý ovčák čeká na pokyny svého pána a ty plní. ČSV je splní samozřejmě také, ale jsou situace kdy na pokyny prostě čekat nebude, protože on sám přeci ví co dělat :-) Ovčák je prostě povahově pes, vlčák je sice také pes, ale opět je zapotřebí vzpomenout, že vlčí krev mu koluje v žilách.
Stejně jako s německým ovčákem se i s vlčákem můžete věnovat v podstatě čemukoliv. Jen je potřeba počítat s tím, že na vlčáka budete potřebovat více času a trpělivosti. Vlčáci jsou vnímaví a citliví. Pozorují či vnímají svého pána a vyhodnocují jeho chování a podle něj se chovají oni sami. Pokud budete nervák, který bude chtít všechno po svém vlčákovi hned a nedej bože toho budete chtít docílit nějakým drilem, křičením apod. tak věřte, že se daleko nedostanete. Vlčák Vám ukáže to, že má tu svojí hlavu a umí si jí postavit. Takže s vlčákem je nejlepší domlouvat se vždy po dobrém.
Ovčák vám odpustí Vaše chyby a věřte, že se dají opravit za podstatně kratší dobu než u vlčáka. Vlčák Vám odpustí pouze minimum chyb a bude potřeba delšího času na jejich opravení. Z čehož pro Vás vyplývá jedno - nesrovnávat s ovčákem ,nejednat s ČSV jako s ovčákem a poradit se vždy se zkušenými majiteli či chovateli tohoto plemene jestli je takový pes pro Vás vhodný.

3. Jaká je pořizovací cena ČSV?
Cena je samozřejmě různá. Záleží na kvalitě odchovu a daném chovateli. Obvyklá pořizovací cena je 13 - 20 tis. za štěně v zahraničí i mnohem více. Nezapomínejte ale, že pořízením štěněte Vaše investice neskončila. Je potřeba si předem rozmyslet zda vlčáka uživím, budu mít na případnou veterinární péči atd. Pokud chcete se psem absolvovat výstavy je také potřeba počítat s poplatky za přihlášení, cesty, případně ubytování atd. Tudíž pořizovací cenu štěněte berte jako ten "základ".

4. Jak si vybrat správného chovatele a štěně?
Tato otázka není úplně jednoduchá. Začneme tedy chovatelem. Osobně mám tři vlčáky od různých chovatelů (dva jsou již vlastní odchov) takže si dovolím posoudit a zodpovědět i tuto otázku.
Základem je komunikace. Chovatel by měl ochotně odpovídat na všechny otázky a pokud si s něčím nevíte rady měl by být vždy ochotný Vám nějakým způsobem pomoci, poradit a případně Vás odkázat na někoho kdo Vám pomůže když on sám na to nestačí. Kupní smlouva a chovatelský servis by měl být samozřejmostí.
Počítejte s tím, že zodpovědný chovatel Vás sám zahltí spoustou otázek na Vás a prostředí do kterého si chcete štěňátko přivést. Špatný chovatel se nebude nejspíš vůbec zajímat a bude mu to jedno. Neberte to tudíž ve zlém, když se Vás chovatel bude na spoustu věcí ptát. Chce si jen ověřit zda svůj odchov nesvěří do rukou bůh ví komu kdo bude se štěňátkem dělat bůh ví co.. Za sebe musím říct, že jsem se dvěmi chovatelkami z našich tří nadmíru spokojená.
Teď k tomu jak si správně vybrat štěně. Vybírejte srdcem! Mělo by Vás něčím zaujmout a něčím si Vás získat. Všechna štěňátka jsou hezká a roztomilá. Pokud jste si vybrali správného chovatele nemusíte se bát výběru štěněte. Jestliže již chovatel sám štěňátka dostatečně socializuje a věnuje se jim, usnadní Vám spoustu práce do budoucna.
Také bude záležet na Vás jací vlčáci se Vám líbí. Určitě stojí za to, jet se podívat někam na výstavy, navštívit chovatele tohoto plemene, prohlédnout internet a rozmyslet si co vlastně chcete hledat. V ČR máme opravdu velký výběr chovatelských stanic a většina bývá něčím specifická. Stejně jako vlčákovi je potřeba i výběru věnovat dostatek času a neunáhlit se s výběrem. Mělo by Vás zajímat zdraví rodičů či dalších předků a také hlavně povahy.
Navštěvujte Vámi vybraného chovatele v době než půjde štěňátko do Vašeho domova. Můžete sledovat chování a vývoj jednotlivých štěňátek. Výběr pak pro Vás bude snažší. Výhodou je i to, že při jednotlivých návštěvách se dozvíte spoustu užitečných infmorací od chovatele.

5. Čím mám svého vlčáka krmit?
To záleží na Vás. Naši psi jsou krmení syrovým masem. Zlobřík byl od chovatelky krmený granulemi + masem. Ghabi byla u chovatelky krmena pouze masem a Candina byla na granulích, když jsme si jí přivezli. V dnešní době je celá naše smečka krmena pouze masem a granule jsou pro ně tabu.
Pokud se rozhodnete krmit psa granulemi rozhodně počítejte s větší investicí a obloukem se vyhněte granulím ze supermarketů. Obvykle je to jen obilí se solí ochucené rádoby masem. Kvalitnější granule stojí zhruba 1 500 kč/ 15 kg. Výběr granulí je důležitý pro správný vývoj Vašeho vlčáka. Za sebe ovšem granule nedoporučuji. V případě, že máte možnost mrazáku doporučuji krmení syrovým masem.
Dodavatelů masa je v dnešní době také spousta takže se toho nebojte. Lidé Vás nejspíš budou strašit tím, že pokude budete krmit syrovým tak Váš pes bude agresivní. Je to nesmysl!! Naše smečka je krmena drůbežím, telecím, hovězím, krůtím, celými kuřaty, kachním, když se zabíjí husy dostanou např. i hlavy a nohy z hus.. věřte, že je to toho spousta a jejich jídleníček je bohatý. Obavy z agresivity jsou mimo mísu.

6. Zničí mi vlčák něco?
Tak jako každé štěně i nudící se vlčák Vám zničí to co mu bude zrovna ležet u čumáku. Pokud je vlčák dostatečně zaměstnán páníčkem nejspíš nebude mít potřebu ničit Vám kde co. Na druhou stranu pokud se mu nebudete dostatečně věnovat on se bude chtít zabavit sám a věřte, že ne k radosti majitele :-) Seznam toho co mi zničil Zlobřík jakožto moje první ČSV by byl opravdu dlouhý.. Připravuji galerii. Ve své podstatě mě naučil "co nechceš mít zničené si dobře schovej". Ve chvíli kdy jsem se mu podle něj dostatečně nevěnovala na sebe upozorňoval ničením mých věcí. Kdežto Ghabi mi krom kabelu od internetu (asi 3x), zipu na mikině a dálkového ovladače k televizi nezničila snad nic. Vyřešila jsem to jednoduše. Internet mám doma vzduchem a oblečení či ovladače uklízím :-)
Doma bez dozoru je moc nenechávám. Mají venku krásné kotce, kde jsou zvyklí přečkat než pro ně přijdu a věnuji se jim.

7. Co vlčák a zahrada?
Pokud jste vášnivým pěstitelem bonsají nebo bůh ví jakých drahých okrasných květin, stromků, či keříků je na zvážení zda dáte přednost rostlinám či živému stvoření. Ve chvíli kdy se nám na zahradě objeví například krtek nemáme problém s krtinci, ale s golfovým hřištěm, které nám vyrobí vlčáci. Vetřelec jim vlezl na zahradu a tudíž je potřeba ho vyhrabat, najít a zlikvidovat :-)
Také rajčata, jahody, angrešty a všechno možné ovoce či zelenina jsou nejspíš pěstována pro vlčáky a tak se neptají a berou na co mají zrovna chuť. Okousanými stromky netrpíme, to je nezajímá. Očůranými už ano, protože přeci jen pes je pes. Výhodou je fenka, ale ne v případě naší Candiny, která závodí se Zlobříkem kdo očůrá strom do větší výšky.
Shrneme- li to, záleží na Vás jakou chcete mít zahradu. Doporučuji okrasnou část oddělit od části používané psy. V případě, že na nějaké luxusní zahradě nelpíte není co řešit. My máme obyčejnou. Tráva, sem tam kytky, sem tam stromky a na zahradě pole. Tu a tam se něco ušlápne, učůrá či ukradne, ale škody jsou zcela minimální.

8. Snese vlčák jiná zvířata?
Vlčák snese to, na co ho sami naučíte. Kromě vlčáků máme na zahradě za dvoumetrovým plotem také kachny, slepice, husy.. Kdyby se tam smečka dostala zřejmě by byla jatka, ale znám chovatele, kteří mají vše na jednom dvorku a nečiní jim to žádný problém. Já svoje psy na drůbež nezvykala, tudíž k ním nesmí. 2m plot by sice nebyl pro sečku problém, ale nemají potřebu to pokoušet. Když to naučíte vlčáka už jako malé štěně zvykne si.
Pokud máte doma kočku ani to by neměl být problém. Vše je pouze o Vaší výchově. My máme douma pouze dvě agamy, které jsou v terárku a víc než agamy naše vlčáky zajímají cvrčci v krabičce vedle :-)

9. Je lepší fenka nebo pes?
Otázka, která leží v hlavě snad každému budoucímu páníčkovi.
Začneme tedy psem, protože já jsem spíš na psy než fenky, ale mám je ráda všechny :-)
Pes se většinou více upíná na jednoho pána. Má rád i zbytek své lidské sečky, ale vždy si vybere jednoho jediného člena, ke kterému se upne nejvíc a kterého preferuje před ostatními. Bývají tvrdohlavější a tvrdší v povaze než fenky. Mě to vyhovuje, alespoň se člověk nenudí :-) Nevýhodou je očůrávání stromků či kytek na zahradě, ale zase nemáte žádná omezení jako u fenky, které hárají.
Fenky jsou více společenské co se rodiny týká. Obvykle si nevyhrazují jednoho jediného člena a nemají ani příliš ve zvyku jej pak protěžovat oproti ostatní členům tak jako to dělá pes. Některým lidem vadí u fenek hárání, ale to je podle mě maličkost, která by neměla rozhodovat o výběru pohlaví. Fenka se dá v průběhu hárání bezpečně zajistit. Fenky bývají mírnějších povah, bývají i klidnější a lépe zvladatelné. Na druhou stranu ty naše feny bývají hlasitěší než naši psi.
Tyto řádky berte opravdu jako čistě informativního charakteru. Každý vlčák je originál a nelze je házet do jednoho pytle.

10. Můžu chovat vlčáka v bytě?
Toto je častá otázka budoucích majitelů. Nechci tvrdit, že byt je ideální pro chov vlčáka, ale znám spoustu lidí, kteří vlčáky v bytech mají. Takže není to nemožné. V bytě je potřeba zajistit bezpečnost jak psa tak vybavení bytu :-) Do bytu doporučujeme pořízení PROSTORNÉ a bytelné klece, kde můžete bezpečně vlčáka zavřít při Vašem odchodu. Důležité však je již malé štěně na klec přivyknout. Ze začátku se to nejspíš neobejde bez naříkání, které se dá řešit tím, že do klece vložíte například velkou masitou kost či jiné dobroty. Vždy zvykejte štěně na vše po dobrém!! Vložením dobrot dáte štěněti najevo, že není zavřené za trest. Při správném navykání štěně začne brát klec jako svoe místo odpočinku kam si později i rádo zaleze samo pro klidný nerušený spánek :-) Při chovu vlčáka v bytě je nutné počítat s pravidelným venčením a dlouhými procházkami aby měl vlčák dostatečné venkovní vyžití. Nelze ho nutit být celé dny zavřený v bytě. Bez rozdílu počasí je potřeba vždy jít se psem ven na dostatečně dlouhou procházku. Při odchovu štěněte v bytě je potřeba počítat také s nějakými loužičkami či hovínky než své štěně naučíte venčit se venku. Nevyhnete se tomu a je potřeba si to promyslet dříve než si štěně pořídíte.

11. Jak mám vlčáka zajistit proti útěku?
Tento bod prosím pořádně přečtěte. Pro vlčáka není problém skočit 2m z místa. Překonání plotu tím pádem není pro vlčáka nic nemožného. V naší smečce to fungue tak, že pokud opouštíme domov zavíráme psy do kotců, aby byli zajištění proti útěku. Naše ploty v přední části domu nejsou dostatečně vysoké a jsme si toho vědomi. Tím pádem pro bezpečnost psů přečkají naší pracovní dobu v kotcích, kde se věnují převážně spánku :-) Rozhodně nepočítejte s umístěním vlčáka na nezajištěný pozemek!!! Ne, opravdu nemá důvod setrvávat na pozemku bez plotu apod. Pokud si nechcete pozemek zajistit tak si vlčáka nepořizujte.

12. Chci i po přetčení tohoto článku stále vlčáka?
Pokud jste se pročetli až sem a neodradilo Vás to, je na čase popřemýšlet o výběru chovatelské stanice. Nejsou zde vypsány rozhodně všechny informace. Je tu zcela holé základní minimum. Stále se držme toho, že je vhodné poptat se majitelů a chovatelů tohoto plemene na spoustu dalších věcí. Nejlépe zajet se podívat a poznat pár vlčáků osobně. Vlčák změní Váš dosavadní život. Jsme toho názoru, že kdo neměl vlčáka neví co to je mít psa..;-)

 

Momentálně pro Vás připravujeme speciální galerii ze života s ČSV :-)

 

Náhledy fotografií ze složky Ze života s ČSV